Страници

29 април 2018 г.

Сладки „Шоколадки“


/сладките на баба/


По оригиналната рецепта на баба сладките се слепват по две с нежен шоколадов крем, доста наподобяващ мус. Но днес реших да ги олекотя малко и за пълнеж ползвах извара – фина, деликатно подсладена и ароматизирана с ванилия.

за тестото
400 гр. масло
220 гр. пудра захар
2 жълтъка
230 гр. млени фъстъци или орехи / в моя случай с орехи
400-450 гр. брашно

за шоколадовия крем
300 гр. масло
300 гр. пудра захар
300 гр. тъмен шоколад (кувертюр)
2 яйца + 2та белтъка
1 ампула ромова есенция

за крема с извара*
500 гр. фина извара
1 к.ч. пудра захар (или 2 с.л. пчелен мед)
семенцата от пръчка бурбонска ванилия (или 1 пликче ванилова захар)


за глазурата
100 гр. тъмен шоколад (кувертюр)
150 гр. млечен шоколад
30 мл. олио

Приготвяне

на тестото
Разбийте мекото масло със захарта на пухкав крем и добавете един по един жълтъците. Добре хомогенизирайте след всеки.
Добавете млените ядки, а след тях и брашното. Замесете гладко тесто, което оставете да почива в хладилника за около половин час. Разточете на лист с дебелина 0,5 см. и изрежете четен брой сладки с формички. Наредете върху застлана с хартия за печене тава и печете за около 12-15 минути, в предварително нагрята до 180
° фурна. Охладете върху телена скара до пълното им изстиване.

на крема
Разбийте жълтъците със захарта на водна баня, докато удвоят обема си и сместа побелее. Охладте я и ароматизирайте с есенцията.
В отделен съд разбийте мекото масло на пухкав крем, към който при постоянно бъркане добавете лъжица по лъжица яйчния, а след него и разтопения и охладен кувертюр. Бъркайте до пълното му поемане.
Накрая добавете и разбитите на твърд сняг белтъци и хомогенизирайте внимателно сместа вече с лопатка или дървена лъжица.
Напълнете крема в пош и шприцовайте от него върху половината от сладките. Подредете в поднос.

*Крема с извара става значително по-бързо, направо светкавично.
Просто разбийте с миксера изварата със захарта или меда за 1 минутка и накрая ароматизирайте с ванилията. Само това. Много нежно и ефирно кремче, от което няма да успеете да се удържите да не загребете с лъжичка и да му се насладите и самостоятелно. 

на глазурата
Отделете настрана 50 гр. от млечният шоколад.

Разтопете на водна баня (без да завира водата) двата вида шоколад, като добавите и олиото (за блясък).
В така получената глазура потопете останалата половина от сладките и поставете върху телена скара да се отцедят, след което, за да се втвърди глазурата по-бързо, приберете за кратко в хладилник.
Щом се стегне глазурата, поставете капачета върху всяка сладка с крем.

В отделен съд разтопете отделеният шоколад.
Прехвърлете го в малко найлоново пликче (в едното ъгълче), завийте добре свободната част на пликчето за да излезе излишният въздух и леко пробийте връхчето му.
Бързо и енергично напръскайте охладените сладки, след което отново ги приберете за кратко в хладилника (5 минути).

Готовите сладки приберете в кутия с добре затварящ се капак. Ако времето е топло, приберете цялата кутия в хладилника!
Можете да съхранявате до 1 седмица. 



Да ви е сладко!

19 април 2018 г.

Чийзкейк “Ябълков цвят“

/Apple Blossom Cheesecake/


Обикновено за такъв тип торти черешовият цвят е предпочитан, както за декорация, така и за пълнеж. На мен обаче ми дожаля да откъсна и едно цветче от нашето черешово дръвче, защото ни е само едничко, защото ражда разкошни череши, а тази година пак цъфна рано, подлъгано от топлото време и рискът лошото настроение на баба Марта да му навреди на сбогуване, беше сериозен. Пък ябълки дал Бог, има много, цвят също – да се заринеш с него, а и е с такъв опиващ аромат, че не ми трябваше много да му мисля.
В моят вариант торттата е само украсена с цветчета, запечатани в тънък желиран слой, а кремът е лек, много свеж и оцветен в нежно, пролетно зелено със сок от спанак. За основа ползвах останалия блат от предната торта с цветята.


Продукти

за блата
по рецептата за торта "Мими с цветята" 

за чийзкрема
500 гр. фина извара
2/3  ч.ч. пудра захар
1 пликче ванилова захар
1 ч.л. (пълна) наситнен пресен розмарин
1/3 ч.ч. прясно изцеден сок от спанак
250 гр. кокосова сметана
150 гр. разтопен бял шоколад
2 пликчета желатин

за желатиновата заливка
250 мл. вода (или разреден и прецеден плодов сок, компот)
2 с.л. захар
1 пликче ванилова захар
1 лимоновава есенция (или друг аромат по избор)
1 пликче желатин

допълнително
цветове от плодно дърво (череша, ябълка...)
дребни листенца свежа мента

Приготвяне

на блата
За да не се повтарям излишно, за приготвянето на блата последвайте връзката, горе в списъка с продуктите.

на чийзкрема
В дълбока купа разбийте изварата с пудрата захар за 1-2 минутки, колкото да се комбинират добре и захарта да се разтопи.
Продължавайки разбиването добавете зеленият спаначен сок (добавете от него толкова, колкото прецените че е достатъчно за да оцветите крема по ваш вкус. Имайте предвид, че цветът, който в този момент ще получите, ще изсветлее добавяйки останалите продукти за крема).
Добавете ванилията и наситненият розмарин, разтопеният на водна баня бял шоколад и разбъркайте, докато се поемат от сместа.
Разбийте с малко пудра захар кокосовата сметана (само гъстата част от кутийката) и също добавете.
За финал разтопете желатина по указанието от пликчето, охладете леко и налейте на тънка струя  при постоянно разбиване в купата с крема.
Облепете вътрешните страни на тортена форма с диаметър 20 см. с лента ацетатно фолио или хартия за печене. Сложете на дъното блата, полейте го с 6-7 с.л. хладко мляко и насипете отгоре му крема. Тръснете формата в плота няколко пъти, за да излязат евентуално образувани балончета въздух и приберете в хладилника за няколко часа да се стегне.
Когато вече кремът се е стегнал, направете желирания слой.
Сипете в малка касеролка 250 мл. чиста вода и я подсладете с 2 с.л. захар. Сложете на котлона да заври.
Междувременно разтопете желатина по указанието от пликчето.
Щом водата заври, отведете настрана и оставете леко да се охлади, ароматизирайте с ванилията и лимоновата есенция (или каквато предпочитате) и налейте в нея разтопения желатин.
Изчакайте така приготвеният сироп да се охлади още малко, но не съвсем, за да не започне сгъстяването му и налейте една малка част от него (1/3 примерно) върху крема – на слой около 3-4 мм..
Наредете отгоре измитите и подсушени плодни цветчета и листенца мента, изчакайте 5-6 минутки да се стабилизират и налейте много бавно, на тънка струя останалия сироп. Внимателно пренесете в хладилника и оставете до пълното желиране на повърхността.
Преди сервиране освобождаваме от формата и прехвърляме върху тортен поднос.


Една забележка имам само, която при втория опит взех предвид и поправих:
Дори и добре желиран и стегнат, крема натежава, а желираното покритие разпъва повърхността на тортата и докато се помотах със снимките, леко се спука в единия край. Приготвена в този вид тортата е добре да се изяде веднага, след като се освободи от формата.
В противен случай се налага да я стабилизираме отстрани с лента от блат или бишкоти, които да крепят всичко на място.
Правила съм и други чийзкейкове – печени или желирани, но такъв проблем не съм имала до сега и не мога още да разбера от какво се получи това този път. За всеки случай за втората тотрта, която направих преди дни, се застраховах с лента от изпечения блат, която навих отстрани като стена.

И друга важна подробност, която открих и усвоих във времето и с опита и мисля, че може да е полезна на някого:
Желатинът, след като набъбне и поставим на водна баня да се разтопява, рискуваме да побелее и помътнее, когато го бъркаме непрекъснато. Ако ще го ползваме за сгъстяване на някакъв крем, това няма да е проблем. Но когато ще стягаме бистър сироп, каквото в случая е покритието на тази торта, оставяме набъбналия желатин на водна баня в гореща вода за 5-6 минути, без да го пипаме (аз ползвам една малко по-широка чаша от купичката, в която е той). Просто го забравяме върху нея за това време, горещата вода ще свърши цялата работа сама. Някои ползват за целта микровълнова фурна, но е много вероятно там да го изпуснете за секунди и да заври, което го прави вече напълно негоден за целта.


9 април 2018 г.

Цветна торта с манго крем и мус от ягоди

„Мими с цветята
/
Vanilla Sponge Cake with mango cream and strawberry mousse
/



На Цветница моята дъщеря има имен ден, а с нея тогава празнуват и нашите две малки цветенца – Йола и Ясен, моето щастие и моето утре. :)
Тази торта направих специално за тях. По техен вкус трябваше да е с череши и зелена ябълка – това си избраха, но за черешки е още рано и се наложи да ги заместя с друг пролетен плод. Аз за по-добър и вкусен от ягодите не се сещам. Ябълката заместих с манго, понеже някак не ми се връзваше вкусово с цялостната идея. По черешово време ще се явя на поправителен, макар че този изпит мисля, е взет.
J И цветята за декорацията са избрани съобразно любимите им – незабравки и карамфил. Да, ама карамфилът не бил точно такъв, а някакъв какъвто не съм виждала, та тепърва ще се търсим и запознаваме с него.

Продукти
/за торта с диаметър 22 см./

за основата
250 гр. меко масло
250 гр. пудра захар
250 гр. брашно + 
1 ч.л. бакпулвер (½ пликче от 15 гр.)
4 яйца
1 с.л. ванилова есенция (или 2 пликчета ванилова захар)
настърганата кора на 1 лимон

за крема с манго
250 гр. пюре от манго (2 бр. манго)
50 гр. кристална захар ( или на вкус)
250 мл. млечна сметана (30% масленост)
1 пликче желатин

за ягодовия мус
400 мл. млечна сметана (30% масленост)
10-15 ягоди
2 с.л. захар
1 пликче ванилова захар
100 гр. бял шоколад
1 пликче желатин

+ 5-6 нарязани на дребно ягоди

за покритието от маслен крем
210 гр. меко масло
400 гр. пудра захар
40-50 мл. пресно мляко или сметана
1 с.л. ванилова есенция (или 2 пликчета ванилова захар)


Приготвяне

НА ОСНОВАТА
Малко информация за тестото:
Този тип тесто е приготвено основно от масло, захар, яйца и брашно - в най-добрия случай с идеално равни пропорции. Меко, влажно и най-важното - с пореста и доста въздушна структура, наподобяваща сюнгер. По тази причина е познато още с английското наименование "спондж кейк" (sponge cake), което в превод на български означава гъба. С
 добавянето и на набухвател (бакпулвер), то бухва повече и става още по-въздушно. Затова във Великобритания е популярно главно под името Foam(пяна) Cake, oснова за всеизвестния Victoria Sponge Cake, любим сладкиш на кралица Виктория. 

Разбиваме с миксер маслото с пудрата захар до пухкав крем за около 5-6 минути.

Добавяме 1х1 яйцата, като след всяко продължаваме да разбиваме около минута сместа, докато го поеме напълно.
Смесваме и пресяваме заедно брашното с бакпулвера. Добавяме го на порции към горната смес и ароматизираме с ванилията и лимоновата кора. Получава се доста гъсто, маслено тесто.
Разпределяме го в две тортени форми, всяка диаметър 20-22 см., предварително намазани обилно със студено масло и застлани на дъното с хартия за печене.
Заравняваме повърхността и печем 
в предварително нагрята до 190
°
фурна на средно ниво за около 20-25 минути. Правим тест за суха клечка, изваждаме от фурната и оставяме във формите за около 5 минути, да се отдръпнат блатовете от стените. Изваждаме ги внимателно и обръщаме върху телена скара да се охладят напълно. След това ги завиваме в стреч фолио и прибираме в хладилника за поне 3-4 часа. Това ще ги остави меки и в същото време ще им даде повече влага, дотолкова, че ако не харесвате подгизнали от сироп основи, може спокойно да ги оставите така и да не поливате с нищо, преди сглобяването им с крем.

От посочените продукти излизат два блата, но аз в случая ползвах само единия, разполовен хоризонтално на две части. Ако обичате по-високи торти, спокойно можете да си ползвате и двата, но ако ги разполовявате, преценете дали ще ви е нужно двойно количество от кремчетата.

НА КРЕМА С МАНГО
Разбиваме сметаната до меки връхчета и я оставяме настрана.
Почистваме и разполовяваме мангото като внимателно взимаме максимално количество от месото му. Поставяме го в дълбок съд и го пасираме заедно със захарта. Ако ви пречат няколкото останали власинки, можете и да прекарате пюрето през цедка. След това прехвърляме половината в касеролка и загряваме на среден огън. Добавяме към горещото пюре разтопения желатин, подготвен по указанието от пликчето, разбъркваме и наливаме на тънка струя към останалата половина от пюрето. Оставяме да се охлади за малко и добавяме на порции  към сметаната като внимателно хомогенизираме сместа  със шпатула.

НА ЯГОДОВИЯ МУС
Разбиваме сметаната до меки връхчета.
Ягодите почистваме и пасираме заедно със захарта и ванилията.
Разтопяваме на водна баня шоколада и го добавяме на в сметаната при непрекъснато разбиване с миксера. Добавяме и пасираните ягоди и накрая желираме сместа с разтопения желатин (пак по указанието от пликчето).

НА МАСЛЕНИЯ КРЕМ ЗА ПОКРИТИЕТО
Разбиваме с миксер маслото, докато стане много, много меко и пухкаво.
Добавяме половината пудра захар и продължаваме да разбиваме, докато се стопи и последното кристалче от нея.
Ароматизираме с ванилията и наливаме 1-2 с.л. мляко или сметана. Разбърквайки добавяме малко по малко и останалата захар и разбиваме до пълното ѝ стопяване.
Ако се налага, за да е по мек и пухкав крема, добавяме внимателно още мляко - лъжичка по лъжичка, но не повече от 2-3.


Сглобяваме тортата в следния ред:

- Фиксираме тортен ринг върху поднос, поставяме на дъното му една платка и леко я поливаме с 7-8 с.л. хладко, пресно мляко.
- На този етап си приготвяме крема от манго и веднага щом е готов го наливаме върху блата. Прибираме в хладилника за около 20 минути, докато стегне.
- През това време се заемаме с ягодовия мус и когато е готов, го наливаме върху манговия крем, заравняваме и подреждаме на повърхността му парченцата свежи ягоди. Връщаме отново в хладилника, докато и мусът се стегне.
-Накрая поставяме втората платка, поливаме с малко пресно мляко и отново прибираме на студено в хладилника.

Така сглобената торта е добре да поседи на студено за няколко часа, а най-добре за една нощ.

Следва да я измажем с масления крем и декорираме според повода и въображението си.