Страници

19 април 2016 г.

Козуначен венец с Маскарпоне и шоколад

Не бях приготвяла до сега козунак с Маскарпоне, макар този му вариант отдавна да е станал популярен. Почти всяка, уверена в кулинарните си способности, жена го е месила и предлагала на аудиторията си вече, та и моят ред дойде. Само че, аз не го вложих в тестото, а в плънката. За тестото ползвам винаги мамината рецептакоято е основна за козунак, като във всеки отделен случай експериментирам само с плънката (ако има такава) и с поръските.



Продукти

1 кг. бяло брашно + още около 100 гр. за доомесване
5 яйца
200 гр. разтопено масло
200 мл. топло пресно мляко
1 кубче мая (или 2 пликчета суха)
2/3  ч.ч. захар (200 гр.)
1 ч.л. сол
кората на 1 лимон
3 ванилии

за намазване
1 яйце + 2 с.л. пресно мляко

за плънката
250 гр. Маскарпоне
30 гр. какао
150 гр. щоколад (черен или млечен, по вкус)
1 ч.ч. нарязани ядки, по желание (орехи, бадеми)

за поръсване
1/3 ч.ч. захар
1 плкче ванилова захар

Приготвяне

Пресяваме брашното заедно със солта и го насипваме в голяма купа.
В средата правим кладенче, в което сипваме 3 с.л. от захарта, натрошаваме маята, заливаме с млякото и с малко от брашното забъркваме рядко тесто. Покриваме купата и оставяме за около 15-20 минути да се активира маята и сместа да бухне.
След това вече замесваме същинското тесто, като в рядката маена смес добавяме останалата захар, разбитите яйца, лимоновата кора и ванилията. В процеса на месене добавяме по малко, на порции, разтопеното и топло масло. Самото месене е продължително (около 20 минути) с движения, с които изтегляме тестото, разтягайки го максимално, за да има после козунака „конци“. Когато спре да лепне по ръцете и стане лъскаво и еластично, го прехвърляме върху набрашнена повърхност и омесваме до пълна гладкост. Намасляваме купата и връщаме тестото в нея, завиваме го и оставяме на стайна температура за около час – час и половина, докато удвои обема си.
След това разделяме на 4 части като всяка една разточваме върху намаслен плот на правоъгълна кора (дълга, но широка само около педя), намазваме с Маскарпоне, поръсваме с какао и накрая с рендосан шоколад. Завиваме на тънко и дълго руло, като с пръсти нежно прищипваме ръбчето, за да го затворим добре. Оставяме за около 5 минути така приготвените рула да се отпуснат и след това ги разточваме с ръце на фитили, като едновременно с това и ги изтъняваме леко.
От четирите фитила оплитаме две плитки, които завиваме на венец. Поставяме така оформените венци в тава, застлана с хартия за печене, намазваме ги с разбитото с мляко яйце и ги покриваме за половин час, да бухнат.
Загряваме фурната на 200°.
Бухналите козунаци намазваме отново с яйце, поръсваме с ароматизираната с ванилия захар и печем за 8-10 минути, след което намаляваме градусите до 180° и продължаваме печенето до готовност, още около 20 минути.
Готовите козунаци имат красив златист загар отгоре и отдолу, леки са, а при почукване по долната кора издават кух звук.



Изваждаме ги от фурната и ги поставяме върху скара да се охладят напълно, след което, ако не ги нападнат веднага, ги съхраняваме в добре затворена платнена или хартиена торба.




Единият не навих, а оставих плитката права.



13 април 2016 г.

Локумени пурички

Вкусни, лесни и светкавични за приготвяне, тези пурички често пека у дома. Хрупкави и с дъх на масло. Днес, понеже сме в пости, приготвих с растителна мазнина и без яйце. Всъщност липсата на яйце не се усеща много, че то е само едно, за намазване на повърхността им. Но са не една, а две идеи по-ароматни, когато ползвам масло. Е, както казва народът „Не всеки ден е Великден.“ J



Продукти
/за 12-15 бр./

1 пакет фини кори за баница
2-3 кутийки локум (според обема на плънката)
125 гр. разтопено масло (или ½ ч.ч. олио)
1 яйце (по желание)
2 пълни с.л. пудра захар

Приготвяне

Включваме фурната да се загрява на 200°.
Застиламе тава с подходящи размери с хартия за печене. Аз ползвам прилежащата към фурната.
Разстиламе си корите/листите за баница и ги покриваме с влажна кърпа.
Взимаме един лист и го прегъваме на две по дългата страна.
Намзваме леко с мазнина (която предпочетете) и в тесния му край поставяме 2 или 3 локумчета едно до друго (в зависимост от едрината им и според това, колко плънка искаме да имат готовите пурички). Загъваме листа от двете страни над плънката, отново леко намазваме с мазнина и навиваме на рулце.
Така оформяме всички листи. Подреждаме рулцата в подготвената тавичка, намазваме повърхността им с мазнина или разбито с 1 с.л. олио яйце ( ако ползваме).
Печем до красив, златист загар.
Охлаждаме, поръсваме с пудра захар и сервираме. 


Ако не бързате да ги поднесете, когато още не са напълно изстинали ги сложете в плик за няколко часа, за да омекне леко коричката им. Така тя ще стане мека и все пак хрупкава. Поръсете с пудра захар едва преди поднасяне.


Тук е момента да споделя за срещата си преди месеци с други кулинарни блогърки – Аурелия, от "Кулинарни пътешествия" и Весела от "От тука до Калисто и обратно"Срещата бе току след Коледа, дълго чакана и топла, напук на сковаващия мраз навън, а времето в тяхната компания мина съвсем неусетно. Една среща, изпълнена с много положителни емоции, смях и наздравици. Подарък от Аля ми е чашката за чай от азербайджанско рисувано стъкло, която виждате на снимката – много крехка, фина и с изящна изработка. Още щом я видях в съзнанието ми изплува картина с люляци до нея. Много ти благодаря, приятелче за красивия подарък! Откакто са цъфнали люляците, всеки ден пълня чашката по няколко пъти с дъхав чай и си мисля за теб.
Чакам те отново и ще съм щастлива този път да се насладя повечко време на чара и усмивката ти!

11 април 2016 г.

Топла картофена салата с яйца и кресон

Ето, до онзи ден хапвахме сладолед вярвайки, че лятото е дошло, а сега щом застудя пак се присетихме за гореща супа,  топла салата и люта скара.
След картофките на тиган, с риск да ви досадя, днес отново ви ги поднасям. Този път обаче не като основно ястие, а на салата - една от любимите ни картофени. Нищо, че сме в разгара на пролетта и сме се хванали здраво за зелено, ако опитате салатката ще разберете, че за нея сезон няма и може да я хапвате по всяко време. Да, топла е и в топлите дни може да се поднесе и охладена, но вкусът ѝ няма да е съвсем същия. Освен това е и засищаща, което я прави идеална и като самостоятелно ястие. Интересното при нея е вкусът, който идва от свежият и съвсем млад, воден кресон - леко пиперлив, леко тръпчив, нежен и запомнящ се. Салатката има и още един плюс – в нея може да се оползотворят сериозно количество останали след Великден варени яйца.




Продукти

20 бр. средни картофи (червени или такива с по-малко водно съдържание)
9  бр. сварени яйца (на кубчета)
1 клонче целина (накълцано на ситно)
1 шепа пресен воден кресон
1 зелена чушка (на малки кубчета)
1 люта червена чушка (прясна или суха) наситнена
5-6 кисели краставички (на малки кубчета)
2 с.л. майонеза
2 с.л. фина дижонска горчица
1 с.л. накълцан шнитлаух - пресен или сух (може пера от зелен лук)
сол и черен пипер

за гарниране
1 варено яйце
няколко колелца червена чушка
щипка  лют червен пипер
листа пресен кресон


Приготвяне

Сваряваме картофите, отцеждаме ги и ги надробяваме на малки кубчета.
В купа събираме всички съставки. Разбъркваме. Подправяме със сол и черен пипер на вкус.
Насипваме в салатиера и украсяваме с колелца от червена чушка, варено яйце и няколко клончета воден кресон.
Поръсваме леко с лют червен пипер и поднасяме с добро, червено вино.
Сервираме ли охладена, сменяме виното с бяло.

Може да се наситнят повечко продуктите и да се постави по лъжичка-две от салатата върху кростини. Или да си направим брънч сандвичи с чесново хлебче, резен шунка, лъжица от салатата и малко рукола, репички, каквото ви е на сърце и по вкус.



Опитайте и да ви е сладко!


4 април 2016 г.

Постни картофки по селски на тиган



Лесно, бързо, леко и много вкусно ястие. А защо е по селски ли? Защото на село често се готви набързо, в тигана, с налични продукти, и не рядко постно, което пък изобщо не пречи вкусът на ястието да е превъзходен. Богатството от подправки и свежи зелени треви го прави толкова ароматно, че изобщо не би ви липсвало месо. Подходящо за пости и диети. А това, че се ползва тиган не бива да притеснява тези, които избягват пържено – ястието е по-скоро задушено, а самото пържене е сведено до минимум.


Продукти
/за 2 порции/

6 средни картофа (по-вкусно е с пролетни)
10-12 гъбки
1 глава червен лук
5-6 с.л.  олио
1 с.л. масло (по желание)
8-10 чери доматчета
1 стрък пресен лук
перата на 1 стрък пресен чесън
3-4 стръка пресен джоджен
сол и черен пипер на вкус
листата на 1 корен пресен спанак

Приготвяне


Обелете картофите, измийте ги, нарежете ги на средни по дебелина филийки (ако са пресни и дребни просто ги разполовете) и ги подсушете с кухненска кърпа.
Почистете и гъбите, след което ги нарежете на дебели филийки.
Лука почистете и нарежете на лунички с дебелина около 0,5 см.
Сложете тигана да се загрява на котлона на среден огън. Добре е да ползвате чугунен тиган, но ако нямате, нека е някакъв с не залепващо покритие.
Щом се загрее налейте олиото, а веднага след него пуснете и маслото да се разтопи. Добавете картофите, разбъркайте и намалете огъня до слаб. Периодично ги разбърквайте, докатп добият златиста коричка. На този етап те ще са сготвени наполовина. Посолете ги, налейте 1/3 ч.ч. вода и похлупете. Когато водата се изпари и картофките са вече почти готови добавете гъбите, поръсете с черен пипер и гответе за около 3-4 минутки без капак като разбърквате от време на време. Гъбките пускат малко сок и след като той се изпари, а те се позлатят леко, добавете червения лук и пържете още 2 минути.

Дръпнете от огъня и добавете наситнените пресен лук и чесън. Разбъркайте и поръсете с листенцата джоджен.


Преди сервиране поръсете всяка порция нежно с още съвсем малко черен пипер, добавете разполовените чери доматчета и листенцата свеж спанак.

Да ви е сладко!