Страници

14 май 2017 г.

Милфьой с крем “Патисери“ и ягоди




Продукти
/за 5 порции/

800 гр. бутер тесто
2 с.л. пудра захар

за крем Патисери
400 мл. млечна сметана (с минимум 30% масленост)
3 жълтъка
1 к.ч. захар
1 шушулка бурбонска ванилия (или 1 пликче ванилова захар)
50 гр. натурално пшенично нишесте
½ ч.ч. разбита сметана
60 гр. масло

за гарниране
250 мл. млечна сметана (с минимум 30% масленост) + 1-2 с.л. пудра захар +1 пликче фиксатор за сметана
1 ч.л. маково семе (не мляно)
пресни ягодки
още 1-2 с.л. пудра захар

Приготвяне

Най-напред си приготвяме крема като за целта наливаме сметаната в касеролка и я поставяме на среден огън да се загрее.
Междувременно в друга касеролка разбиваме на пяна жълтъците със захарта. Наливаме малко от хладката сметана и добавяме нишестето. Хомогенизираме сместа и я ароматизираме със семенцата на бурбонската ванилия. Самата шушулка пускаме в останалата сметана, за да ароматизира и нея.
След като сметаната в касеролката се сгорещи (не я чакаме да завира), я наливаме на тънка струя в яйчната смес при постоянно бъркане с телта. Преди това сме извадили шушулката. Връщаме сместа на котлона и продължаваме да бъркаме енергично, докато се сгъсти.
Отвеждаме от огъня и добавяме маслото. Разбиваме за да се стопи по-бързо, покриваме със стреч фолио и оставяме крема настрана да се охлади напълно.

Докато той се охлажда си разбиваме сметаната на плътен крем с помощта на фиксатора, а накрая по жлание я подслаждаме с пудра захар.
За да се получи добре, винаги преди това поставям за около 15 минути смтаната и купата, в която ще я разбивам във фризера. Млечната сметана се сгъстява по-трудно, дори не толкова добре, както би се получило с растителна, затова се подсигурявам с фиксатор за сметана. Обикновено концентрацията му е такава, че едно пликче е достатъчно, за 250 мл. сметана.
Съхраняваме я в хладилник до момента на поднасяне.

Последни си изпичаме корите за нашия милфьой.
Тук е моментът да ви изненадам. Корите се пекат не във фурната както обикновено, а в грил преса (тостер). Ако нямате
такава, печете върху застлана с хартия за печене тава във фурната, на 220°, като преди това напудряте леко всяка кора с малко пудра захар.

Иначе по план разточваме тестото на кора с дебелина 4-5 мм. и от него изрязваме плочки с размера на плочата на грил пресата. След като сме я нагорещили достатъчно, поставяме една кора върху плочата и похлупваме. Време за печене не мога да дам, защото това ще зависи от мощността на вашата преса, така че от време на време поглеждайте какво става под капака. Когато хубаво порозовее повърхността на кората, я обърнете и продължете да печете още малко, докато ви удовлетвори цвета ѝ. При печене корите ще се надуят и ребрата на плочите ще се отпечатат по повърхността им като им придадат интересен, къдрав релеф. Колкото са по-дълбоки ребрата на пресата, толкова по изразен ще е релефът върху корите.

От така изпечените кори изрязваме ленти с каквато дължина преценим като се водим по релефните линии. За 5 пастички ще са ни нужни 15 ленти – по 3 за всяка една.

Преди да сглобим нашите пасти милфьой, взимаме ½ ч.ч. от разбитата сметана и я добавяме в охладения крем Патисери. С лопатка внимателно размесваме до гладкост и полученият пухкав крем прехвърляме в пош с объл накрайник. Шприцоваме от него върху 10 от лентите, поставяме ги 2х2 една върху друга и накрая покриваме с останалите 5. Леко и нежно ги притискаме и ги поставяме в поднос като ги обръщаме настрани.
Охладената сметана поставяме в пош с къдрав накрайник и с нея гарнираме пастите. Поръсваме фино с маковото семе и украсяваме с пресни ягодки.
За финал, преди да поднесем, поръсваме всичко с малко пудра захар.




1 коментар:

  1. Това е повече от вълшебство - вкус, стил, красота!
    Наслада за всички сетива, Ирме, страхотна си!

    ОтговорИзтриване