Страници

21 юни 2017 г.

Шоколадови трюфел пасти



Както ви споменах в предната публикация, от сместа за тигровото рулоотделих една част и оформих индивидуални порции. Чудни бонбони и пастички се получиха. Имаме ли готовата смес, можем светкавично да си спретнем някакво вкусно удоволствие. Сместа можем да съхраняваме и във фризер, предварително добре опакована в стреч фолио и когато решим да я ползваме, изваждаме я да се отпусне за няколко часа на стайна температура или за една нощ в хладилник. После всичко става бързо.

Разтопяваме:
100 гр. черен шоколад
и докато е още горещ, добавяме
3 пълни с.л. Нутела (около 150 гр.) 
1 с.л. студено кокосово масло.

Разбъркваме всичко до гладък сос, оставяме го настрана за няколко минути, да се охлади и в него потапяме (или поливаме с него) оформените и охлаждани за няколко часа в хладилник форми – квадратни пасти, кръгли, сферични, конусовидни...
Ако шоколадът е по-топъл, ще се образува тънка глазура и ще се наложи след изстиването и втвърдяването ѝ, да повторим процедурата с поливането. Ще се получат два слоя, но резултатът ще е плътна шоколадова коричка.
Ако изчакаме малко повече шоколадът да поизстине и да се уплътни леко, можем да минем с едно поливане.
Когато глазурата върху пастите се втвърди, ги напръскваме леко с топъл шоколад – разтопен черен или от същата шоколадова глазура, с която поливахме. Преди поднасяне напудряме с какао и по избор гарнираме с плод, ядки, семена, крокан - всичко, което ни се стори подходящо за допълване на вкуса.


Сместа е чудесна за моделиране, масленият крем, с който е споена стяга добре всичко и дава възможност да замразите и по-големи топчета, топки дори, да оформите с лекота къдрава форма, а също и по-сложни фигури. За тях обаче ще е по-добре да бъдат сервирани замразени - т.е. можем да ползваме за основа на сладоледена торта или друг леден десерт.



20 юни 2017 г.

Тигрово руло



Един позабравен у нас сладкиш, който преди години често приготвях и за който получих няколко напомняния този месец, та реших да си го припомним. Много е лесен и бърз за направа, както и много вкусен. Основата е от пандишпан, маслен крем, ядки и аромати. Търпи импровизации както във вкуса, така и във визията, което го превръща в идеална основа за множество десерти. Не знам защо е такова името му, след като тигровите шарки по този метод няма как да се получат, може би "леопардов" би му подхождало повече, но не ми се иска да го преименувам.
Това е оригиналният му вариант, а в следващата публикация ще ви покажа една симпатична негова вариация.

Продукти

за пандишпана
8 яйца
150 гр. пудра захар
2 пликчета ванилена захар
60 гр. брашно
40 гр. какао

отделно
200 мл. горещо пресно мляко

за пълнеж
250 гр. млени орехови ядки (или бадеми, лешници)
2 с.л. нес кафе
2 с.л. какао
50-100 мл. тъмен ром

крем за спояване
250 гр. меко масло
200 гр. пудра захар
настърганата кора на 1 лимон

за декорация
500 гр. млечна сметана (мин. 30% масленост)
2 пликчета стабилизатор за сметана
50 гр. шоколад (тъмен или млечен) + 1 к.л. кокосово масло (или олио)

Приготвяне

Разделяме яйцата на жълтъци и белтъци в две отделни купи.
Разбиваме белтъците на твърд сняг със щипка сол.
Жълтъците бием със захарта и ванилията до побеляване и удвояване на обема. Внимателно прибавяме, на порции, разбитите белтъци, а след тях и пресятото брашно.
Отделяме от тестото 1/3 и в него добавяме пресятото какао.
Печем в две отделни тави, намаслени и напудрени с брашно, в предварително нагрята до 180
° фурна до суха клечка.

Съвет: Двата вида теста можем да изпечем едновременно като ги насипем едно до друго в прилежащата към фурната тава, застлана с хартия за печене. Така ще спестим и от консумирана електроенергия, и от миене на съдове.

Изпечените и изстинали блатове накъсваме на едри парчета (приблизително колкото 1/3 от филия хляб) и в голяма купа ги попарваме с горещото мляко. Похлупваме купата и ги оставяме да омекнат, а след като изстинат напълно, добавяме рома, ядките, кафето, какаото и масленият крем, с помощта на който спояваме всичко в една компактна маса. Прибираме във фризера, за да стегне по-бързо.
През това време си разбиваме сметаната на крем, който стягаме със фиксатора (стабилизатора за сметана). По желание и на вкус можем да я подсладим с малко пресята пудра захар.

Добре охладената и стегнала се маса изваждаме от фризера, оформяме директно върху подноса в каквато форма си изберем – в случая на руло – и с помощта на пош покриваме с разбитата сметана. Отгоре напръскваме с разтопеният на водна баня или в микровълнова фурна шоколад.
Можем да заместим шоколада с натрошени ядки или пък крокан, който придава на рулото огнен вид.
Готовото руло прибираме в хладилник за ден или поне 6 часа, да отлежи и се обогати вкусът му.



По начина на изработка напомня сладък салам, но ви уверявам, че вкусово двата сладкиша се различават доста. Структурата му е нежна и пухкава, позволява и замразяване, което автоматично може да го превърне в основа за една страхотна, сладоледена торта. Опитайте го!

14 юни 2017 г.

Грилован ананас с ванилов сладолед




Наближава летния сезон, но като че ли вече нямаме търпение това да се случи, защото тук сме свикнали да приемаме, че той е дошъл с настъпването на юни. Дори с последната седмица на май. Вечерите са приятно хладни вече ни се иска да оставаме по-дълго навън, напук на пролетните внезапни душове, с които щем, не щем, сме се уредили. Идеално време за плаж, протяжни приказки под звездното небе на по чаша любимо питие или около барбекюто. И докато жарта в него не е угаснала, можем да приготвим и десерта. За къде сме без десерт?! За него си мислих аз от седмица време, откакто видях една апетитна снимка на сладолед в нета, та побързах да реализирам идеята, докато не се е скрила някъде на дълбоко в съзнанието, за да изскочи от там в най-неподходящият момент (зимата примерно) J. Ползвах оригиналната рецепта само за мариноването на ананаса, а сладоледа забърках по наш вкус.


Продукти

1 средно голям ананас

за марината
½ ч.ч. тъмен ром (може и светъл)
½ ч.ч. кафява захар
1 ч.л. канела на прах

за ваниловия сладолед
2 жълтъка
3 пълни с.л. пудра захар
400 мл. млечна сметана (мин. 30% масленост)
250 гр. Маскарпоне
2 пликчета ванилена захар


Приготвяне

Най-напред си приготвяме сладоледа като първоначално разбиваме жълтъците със захарта и половината сметана в касеролка и сгъстяваме на водна баня (или директно на котлона, на много слаб огън) при непрекъснато бъркане с телта.
Отвеждаме настрана и оставяме напълно да се охлади.
Разбиваме останалата сметана до пухкав крем и я прибавяме към леко разбитото маскарпоне. Обединяваме двете смеси в една обща гладка маса и на порции добавяме в нея охладения, яйчен крем. Ароматизираме с ванилията и замразяваме с помощта на машина за сладолед или по традиционния начин – във фризер с неколкократни изваждания и разбивания с миксер на кристализиралия слой .
Сладоледът ще е готов за консумация след няколко часа.

Разбира се може да ползваме и готов, от магазина, но няма да знаем какво съдържа. Така че, по-добрият вариант е да заложим на домашен, плюс това и вкусът му ще е на светлинни години далеч по-добър от който и да е купен.

Най-малко 1 час преди сервиране си обелваме ананаса, нарязваме го на шайби с дебелина 1 см., отстраняваме на всяка една сърцевината (по-лесно е да го направим, след като сме го нарязали), подреждаме ги в плитка и широка тавичка и ги заливаме с предварително разбитата марината. Прибираме в хладилник за най-малко половин час. Моите кръгчета се мариноваха цял ден и бяха с доста интензивен вкус и аромат.
10 минути преди сервиране отцедете маринатата в касеролка или дълбок тиган и поставете на силен огън да се редуцира до средно гъст карамелен сос.
Междувременно метнете ананасовите кръгчета да се запекат върху предварително нагрят на среден огън и леко намаслен грил-тиган, за по 2-3 минути от всяка страна или докато добият онези красиви райета, на които всеки се радва.
Извадете ги леко да се охладят и сервирайте всяко кръгче с по топка сладолед, полейте нежно с малко от карамеленият сос и готово.
Резултатът е прекрасен десерт, разхлаждащ и със запомнящ се вкус.

По желание може да гарнирате порциите и с някоя препечена ядка, аз не пропуснах. J